Eucerin Urearepair 10% Urea Intensive Moisturising Lotion

Kroppslotion 200 ml

Pris online

179 krI apotek: 179 kr
st
Snabba leveranser
Finns i webblager

-Intensiv fukt och stärkande av den skyddande hudbarriären

-Huden känns behagligt mjuk och smidig igen

-Huden exfolieras skonsamt

-Absorberas snabbt utan att lämna en klibbig film på huden

-Utan parfym


Eucerin UreaRepair 10% Urea Intensive Moisturising Lotion är en intensivt återfuktande lotion som ger fukt och stärkande av den skyddande hudbarriären. Huden känns behagligt mjuk och smidig samtidigt som den exfolieras skonsamt.


Den innehåller 10% Urea (karbamid) som hjälper till att reglera hudens fuktnivå genom att binda fukt i hudens yttersta lager. Ingrediensen hjälper även huden att avlägsna döda hudceller och har antibakteriella egenskaper samt motverkar kliande hud.


NMF:er (Natural Moisturizing Factors) drar till sig och binder vatten i hudens yttersta lager, vilket hjälper till att motverka uttorkning och att huden blir fjällig och sträv. Ceramider hjälper till att stärka hudens naturliga skyddsbarriär genom att låsa in fukt och förebygga torr och irriterad hud. Den lindrar klåda och gör huden mjukare. Vatten-i-olja-emulsionen absorberas snabbt av huden utan att lämna en klibbig film efter sig. Den är fri från parfym.

EAN: 04006000284873

Upptäck flera produkter inom