Q+A Niacinamide Balancing Face Sunscreen SPF 50
Solkräm för ansitke 50 ml
Pris online
239 krI apotek: 279 kr• Solskydd för ansikte med SPF 50
• Ultralätt formula som absorberas snabbt utan vita märken
• Återfuktande och berikad med niacinamid, arginin och betain
Q+A Niacinamide Face Sunscreen SPF 50 är en solkräm till ansiktet med solskyddsfaktor 50 passar för daglig användning. Detta solskydd uppnår PA++++ UVA-skydd och ger ett brett spektrum av skydd mot både UVA och UVB samtidigt som huden vårdas och återfuktas.
Den lätta hybridformulan kombinerar kemiska och mineraliska UV-filter. Krämen går snabbt in i huden utan att kännas kladdig eller lämna synliga vita märken. Perfekt som solskydd för ansikte under makeup eller i din dagliga hudvårdsrutin.
Formulan innehåller niacinamid (B3) som minimerar synliga porer och bidrar till en jämnare hudton. Arginin är en aminosyra med antioxidantfördelar som hjälper till att bevara fukt och stödjer hudens naturliga barriär. Betain har antiinflammatoriska egenskaper som lugnar och återfuktar samtidigt som den motverkar en klibbig känsla.
Denna solkräm är parfymfri och vegansk, vilket gör den lämplig för alla hudtyper.
Jämförpris 5,58 kr/ML
EAN: 05060486267866
